Renginiai
Susisiekite
Raseinių krašto istorijos muziejaus
Turizmo informacijos centras


Muziejaus g. 5 LT-60122
Raseiniai

Tel. nr. +370 618 34611
Faks. nr. (8 428) 51 362
El. p. turizmas@raseiniai.lt

Darbo laikas:
Bendraukime:

My status

facebook

Pramogauk Raseiniuose

Kiek daug mums pasakoja miesto kapinės

2017-03-17

    Sakoma, jei nori pažinti miestą ar kaimą pirmiausia nueik į jo kapines. Antkapiai atskleis istorijas apie žmones, istorinius įvykius; skaičių kombinacijos nukels tave į masę istorijos įvykių; kai kurie paminklai atskleis įdomius faktus. Kovo 16 d, minint knygnešių dieną, grupelė smalsuolių susirinko prie Raseinių miesto civilinių kapinių vartų ir leidosi į naktinį pasivaikščiojimą, nukeliantį į XIX a. pab. – XX a. 
Dabartinės miesto kapinės įkurtos XIX a. pab., tuometinių Arškainių kaimo kapinių vietoje. Neilgai trukus Jokūbo Ivanauskio dėka iškilo raudonų plytų mūro kapinių koplyčia, kuri iki šiol puošia miesto kapines. 


    Daugelis kapines lanko tik dėl savo artimųjų kapų, tačiau kartais derėtų pasidairyti kas yra aplink, kokie užrašai ant paminklų. Raseinių kapinėse yra nepriklausomybės kovų dalyvių, knygnešių kapai su daug pasakančiais antkapiniais paminklais. Ne kiekvienas žino, kad Raseinių kapinėse palaidota keletas kunigų. 


Kapinės laikui bėgant plečiasi, vienas jų galas vadinamas naujas, kitas tampa senu, apleistu. Taip nutiko su dalimi, kurią pagrįstai reiktų vadinti stačiatikiška, tai mums išduoda paminklai su stačiatikių kryžiais. Kažkada šioje kapinių dalyje stovėjo net medinė cerkvė, perkelta iš miesto, o šiandien išvysime nemaža senų nuvirtusių paminklų ir tik kelias prižiūrimas kapavietes. 


    XX a. įvykius menančių vietų kapinėse dar daugiau. Miesto kapinėse palaidotas visuomenės veikėjas Antanas Smilga, kuris išleido pirmąjį lietuvišką laikraštį „Lietuvių laikraštis“ po spaudos atgavimo 1904 m. Galima didžiuotis, kad kapinėse yra memorialai Raseinių krašto partizanams ir tremtiniams. 


    „Aš norėčiau prikelti nors vieną senelį/ Iš kapų milžinų/ Ir išgirsti nors vieną, bet gyvą žodelį/ Iš senųjų laikų!“. Tokie Maironio žodžiai užrašyti ant vieno žymiausių Raseinių krašto žmonių – Viktoro Petkaus kapo. Ši asmenybė stovi greta tokių disidentų kaip A. Terleckas, A. Svarinskas, N. Sadūnaitė ir kt. 


    Visi norintys susipažinti su Raseinių istorija, kapinėmis, kitomis įdomiomis vietomis gali kreiptis telefonu +370 602 14274.


RKIM Turizmo informacijos padalinio vadovas 
Arnas Zmitra