Renginiai
Susisiekite
Raseinių krašto istorijos muziejaus
Turizmo informacijos centras


Muziejaus g. 5 LT-60122
Raseiniai

Tel. nr. +370 618 34611
Faks. nr. (8 428) 51 362
El. p. turizmas@raseiniai.lt

Darbo laikas:
Bendraukime:

My status

facebook

Pramogauk Raseiniuose

Europos paveldo dienos 2015 Raseiniuose: antroji kelionė žymių visuomenės, kultūros ir valstybės veikėjų takais

2015-09-18

Trečiąjį rudens savaitgalį, š. m. rugsėjo 18-20 dienomis Lietuvoje vyko Europos paveldo dienos. Šia iniciatyva, atsižvelgiant į kiekvienais metais pasirenkamą temą, norima atkreipti visuomenės dėmesį į šalia mūsų esantį kultūros paveldą, atskleidžiant jo vertes ir išsaugojimo svarbą.

 

2015-ųjų metų Europos paveldo dienų tema - „Paveldėkime savo ateitį“.

 

"Paveldas reikalauja iš mūsų tapti tikrais piliečiais. Piliečiai yra žmonės, kurie mato save pačius kaip valstybės dalį ir visa, kas yra valstybėje, jos teritorijoje – tiek dvasinėje, tiek fizinėje – priima kaip savasties elementą. Todėl, jei tau nepriklauso Trakų ar Gedimino pilis ar koks kitas kultūros paveldo objektas, jei nesi jo savininkas tiesiogine prasme, nereiškia, kad nesi moraline prasme investavęs į šį kultūros objektą. Jei esi tikras pilietis, turi jaustis šeimininku. Ir tada savo žvilgsniu gali apžvelgti visą Lietuvą: ir Dubingius, ir Trakus, ir Vilnių, ir Kernavę, juos matyti kaip savo dvasinę teritoriją. Tuomet suformuojamas visiškai kitoks santykis su savo valstybe, todėl svarbu, kad mes suvoktume save kaip šeimininkus, kaip paveldėtojus. Manymas, kad paveldas neatsiperka ir tik eikvoja investicijas, yra paremtas ydinga prielaida, jog paveldas yra užkrauta prievolė, o ne mūsų visų dvasinis turtas. Tokią klaidingą nuostatą įmanoma pakeisti tik paveldą pradėjus sieti ne tik su praeitimi, bet ir su ateitimi.“

 

Ištrauka iš doc. dr. Naglio Kardelio straipsnio,
skirto 2015 m. Europos paveldo dienoms

 

Raseinių rajono savivaldybės administracija Europos paveldo dienų proga kvietė keliauti žymių visuomenės, kultūros ir valstybės veikėjų takais Raseinių krašte.

 

Rugsėjo 18 d., penktadienį, aplankyta pirmojo profesionalaus lietuvių filologo, rašytojo, lietuvių literatūros klasiko Simono Stanevičiaus sodyba, esanti greta Viduklės. Svečius šiltai sutiko muziejininkas Klemensas Krolys.

 

„Prieš šimtą metų Lietuvos bajoras Pšemislovas Neveravičius, būdamas savamoksliu konstruktoriumi be aukštojo išsilavinimo, pirmasis pasaulyje sukūrė laiką pralenkusį aštuonratį savaeigį vežimą“, - rašoma Aštuonračio muziejuko internetinėje svetainėje www.astuonratis.lt. Europos paveldo dienų proga aplankytame muziejuke keliauninkai ne tik domėjosi technikos istorija, bet ir skanavo ant tikros senovinės krosnies keptų čirvinių blynų.

 

Europos paveldo dienų renginių dalyvius pasveikino Raseinių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Jonas Kurlavičius.

 

Aplankę Aštuonračio ekspozicijas keliauninkai žiūrėjo iš Raseinių krašto kilusio režisieriaus Roberto Verbos filmą „Šimtamečių godos“, „kuriame šnekinami šimto ir daugiau sulaukę žmonės, iš pirmo žvilgsnio paprasti senukai - atsiveria kaip blaiviai save atspindintys kaimo išminčiai, kaip žmonės, kuriems laikas nesugebėjo išgydyti visų žaizdų, ir kaip komiški amžinųjų istorijų personažai.“ (www.lrt.lt)

 

Raseinių krašto istorijos muziejaus Turizmo informacijos centro (RKIM TIC) kolektyvas dėkoja vienai pagrindinių kelionės organizatorių - Vaidai Lastakauskaitei, Raseinių rajono savivaldybės administracijos Ekonomikos ir ūkio departamento Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus Vyriausiajai specialistei paveldosaugai, bei bendrakeleiviams!

 

Iki kitų susitikimų Raseinių žemėje!

 

Jūratė Minelgaitė

RKIM TIC kultūrinės veiklos vadybininkė

 

Kelionės nuotraukų galerija RKIM TIC paskyroje

socialiniame tinkle „Facebook“